Evo zašto nije dosuđen penal za Njemačku kada je Cucurella rukom zaustavio šut Musiale

Španija je jučer pobjedom nad Njemačkom rezultatom 2:1 nakon produžetaka prošla u polufinale Eura, a jedan sporan detalj iz 106. minute je podigao dosta prašine u njemačkim medijima.

Na samom početku drugog produžetka pri rezultatu 1:1 Jamal Musiala je šutirao nakon čega je lopta u ruku pogodila Marca Cucurellu.

Glavni sudija meča Anthony Taylor nije pokazao na bijelu tačku, ali nije ni dobio poziv iz VAR sobe da pogleda ponovo situaciju.

Nijemci su ogorčeni jer smatraju da su oštećeni za čist penal, a čitavu situaciju razjasnio je novinar ESPN-a Dale Johnson, inače ekspert za VAR suđenje.

On je pojasnio da je sudija Taylor postupio u skladu s pravilima nogometne igre jer se u takvoj situaciji penal ne treba svirati.

Kako je pojasnio Johnson, UEFA je prije Eura sudijama dala jasne instrukcije da se penali ne dodjeljuju ukoliko lopta pogodi igrača u ruku, a ona bude ispružena prema dole, te iza tijela igrača.

Kako je u pitanju bio baš takav slučaj, ni sudija Taylor, ni VAR sudija Stuart Atwell nisu reagovali.

Rezultat je u tom trenutku ostao 1:1, Mikel Merino je golom u 119. minuti odveo Španiju u polufinale.