Moćna Španija u klasiku savladala Njemačku nakon produžetaka i prošla u polufinale Eura

Prvi duel četvrtine finala Evropskog prvenstva u Njemačkoj odigran je u Stuttgartu, a u fudbalskom klasiku sastale su se selekcije Španije i Njemačke. Konačan rezultat glasio je 1:1, a nakon produžetaka Španija je slavila 2.1.

Počelo je veoma oštro s obje strane. Španci su se čak tri puta žalili na povrede u prvih deset minuta utakmice, a najgore je prošao Pedri koji je u suzama napustio teren, a umjesto njega u igru je ušao Olmo.

Španija je prijetila većinom udarcima sa distance, pokušavali su Ruiz i Yamal, udarac je oprobao i Olmo, ali Neuer je bio siguran.

Njemačka je dva puta prijetila preko Havertza. Prvi put njegov udarac glavom zaustavlja Simon, a nakon toga je pokušao sa distance, Simon je ponovo bio siguran.

U finišu prvog poluvremena Morata je bio u dobroj prilici, ali blokirao ga je Rudiger, a kako se bližilo kraju prvo poluvrijeme oba tima su bila prilično rezervisana pa se na odmor otišlo rezultatom 0:0.

Drugo poluvrijeme fenomenalno počinje za Špance. Dobra akcija u 51. minuti, Yamal vraća loptu na vrh šesnaesterca, a tamo je bio Olmo koji lijepo šutira i pogađa za 1:0.

U 59. minuti dobar pokušaj Njemačke, šutirao je rezervista Wirtz, međutim Cucurella blokira njegov udarac.

Golman Simon u 69. minuti spašava Špance, fenomenalno je šutirao Andrich, ali još bolja odbrana golmana španske reprezentacije, ostalo je 1:0.

Velika prilika za Njemačku u 76. minuti, Fullkrug se sjajno snašao, šutirao u padu, ali lopta pogađa stativu, sreća je bila na strani Španaca.

Velika grepka golmana Simona u 82. minuti, do lopte dolazi Havertz, pokušao je lobovati španskog golmana, ali jako je udario loptu koja ide previsoko i propala je još jedna sjajna šansa za Njemačku.

U 83. minuti Ruiz prijeti golu Neuera, dobra ja pozicija bila, ali španski veznjak je jako šutirao i lopta je otišla preko gola.

Ipak, Njemačka stiže do gola u 88. minuti. Kimmich vraća loptu glavom, a Wirtz pogađa za 1:1 što je bio i rezultat regularnog dijela i ušlo se u produžetke.

U produžecima izdvajamo priliku za Njemačku u 100. minuti, Musiala je lijepo pokušao, Simon je zaustavio njegov pokušaj. U 103 minuti za Špance je pokušao Oyarzabal, lopta je otišla pored gola. Sredinom produžetaka sporna situacija pred golom Španije, lopta pogađa u ruku Cucurellu, ali nije bilo penala.

Do kraja produžetaka šok za Nijemce. U 119. minuti Merino postiže gol karijere za 2:1 i plasman Španije u polufinale. Na kraju su Španci dobili neočekivanog heroja.