Najveći izazov koji očekuje Izvršnu vlast (Vlade) na svim nivoima svakako je rješavanje nagomilanih problema u zdravstvu. Upravo o problemu u ovoj za građane važnoj oblasti je govorio u svom ekspozeu Premijer Vlade Federacije BiH Fadil Novalić.
On je istako da BiH iz budžeta izdvaja veći procent od država u susjedstvu za zdravstvo, a da je istovremeno zdravstvo na svim nivoima pred kolapsom.
Iako se bivši ministar u Vladi USK-a Amir Murić predstavio reformatorom u ovoj oblasti, iz današnje perspektive je jasno da je njegova i priča Hamdine Vlade o reformi u zdravstvu mrtvo slovo na papiru.
Najveći problem u funkcioniranju zdravstva se i desio na samom kraju mandata ove nesposobne Vlade kad su Bolnice ostale bez reagensa i krvi za transfuziju, pa su hladni operativni zahvati odgađani i kad su dovedene u pitanje i najosnovnije usluge zdravstveno – ugroženim građanima.
Veliki problem svakako predstavlja zapošljavanje nemedicinskog osoblja u zdravstvenim ustanovama. To se posebno odnosi na Bolnicu u Bihaću koja trenutno ima više informatičara od Vlade kantona. Uglavnom su se na ova mjesta zapošljavala rodbina i prijatelji političkih stranačkih lidera. Bivša Vlada USK-a je najmanje uradila na zapošljavanju ljekara specijalista i strategija ušteda i zdravstvu koje bi išle u korist kvalitete pružanja zdravstvenih usluga pacijentima.
I sanska Bolnica i Dom zdravlja su proteklu godinu poslovali sa gubitkom i na granici rentabilnosti i održivosti minimalnih usluga. Kad je u prošlom mandatu SDP izbacio ministre SDA iz Vlade došlo je do čistke u menadžmentima zdravstvenih ustanova. Promjena je napravljena i u sanskoj Bolnici i Domu zdravlja.
Za direktora sanske Bolnice je umjesto Nedima Jakupovića izabran Enes Karabeg. A u Domu zdravlja umjesto Hajrudina Boškovića na mjesto direktora je izabran Hajrudin Jakupović.
Prvo što su uradili izabrani direktori bilo je povećanje vlastitih primanja. Primanjima od preko 6 – 7 hiljada KM mjesečno vijećnik SDP-a Hajrudin Jakupović je imao veća primanja od Premijera federacije u prosjeku dvije hiljade mjesečno…
Interesantno je da je lokalni lider SBB-a i novinar Midhat Dedić uz podršku tadašnjeg ministra Redže Kurbegovića imenovao svoju suprugu za predsjednicu Upravnog odbora Bolnice u Sanskom Mostu.
Dedić je jedan od rijetkih lokalnih političara koji je i tokom izgradnje Bolnice kao marketinška podrška izgradnji osigurao sebi značajne financijske benifite i privilegije. Pred novom Vladom i ministrom je veoma težak zadatak „ozdravljenja“ bolesnog zdravstva. Sretna je okolnost da je pod rukovođenjem bivšeg ministra Murića gorila samo Bolnica u Bihaću, i da još koja zdravstvena ustanova nije planula…




KOMENTARI